O autorech a sponzorech

Arabsko-český studijní slovník

Vznikl díky podpoře Západočeské univerzity v Plzni v r. 2005 a 2006. Řešitelem projektu tzv. specifického výzkumu je PhDr. Furat Rahman, Ph.D. (absolvent oboru klínopis-perština), na práci se významnou měrou podílí odborní spolupracovníci PhDr. Issam Ramadán (rodilý mluvčí a lektor arabštiny), PhDr. Eva Koňasová (absolventka oboru arabistiky FF UK v Praze a vyučující arabštiny), Mgr. Petra Písařová (absolventka oboru religionistika FF UK v Praze a vyučující arabštiny) a Mgr. Dagmar Vokrová (absolventka Kulturní antropologie Předního východu FF ZČU v Plzni).

Do projektu se zapojila řada studentů oboru Blízkovýchodní studia FF ZČU v Plzni a Kulturní antropologie Předního východu tamtéž, kteří se dlouhodobě věnují arabskému jazyku. Patří k nim: Jan Flekal, Lenka Valentová, Václava Votočková, Zbyněk Tarant. Zvláštní poděkování patří především studentce Lence Valentové, která se obětavě a úspěšně ujala střihu zvukových nahrávek rodilého mluvčího.

Za funkčnost vytvořeného počítačového systému, který byl vyvinut přibližně za 6 měsíců intensivní práce, děkujeme nadaným programátorům Bedřichu Bechyněmu a Jaroslavu Baumlovi.

Jsme velice zavázáni Českému rozhlasu Plzeň, který nám zdarma a v profesionální kvalitě umožnil záznam hlasu rodilého mluvčího ve svých nahrávacích studiích.

Při návrhu slovníčku jsem mohl určit některé jeho vlastnosti již podle existujicího vzoru počítačového slovníčku firmy 5D software spol. s r.o., který umožňuje např. zkoušení naslepo, tj. není třeba slovíčko celé vypisovat.

Naším cílem je postupně vybudovat slovníček, který by umožnil nejen rychlé vyhledávání, ale také intensivní četbu vybraných arabských textů (krátkých článků, pohádek, povídek a bajek) a zkoušení slovíček, které se v těchto textech vyskytují...

Doufáme, že se nám podaří na projektu dále pracovat, rozšiřovat slovní zásobu a kontexty, ve kterých se používá, a rovněž že jej budete rádi používat a stane se Vaším pomocníkem.

Furat Rahman, v.r.

logo Cesky Rozhlas